USB PIC Programlayıcı: Brenner 8P5

Yayınlandı: 05 Şubat 2012 / İncelemeler
Etiketler:, , , , , , , ,

PIC programlamaya başlayanların aklındaki ilk sorulardan birisi, yazdıkları programları PIC mikrodenetleyicinin içerisine nasıl aktaracaklarıdır. Eskiden seri port üzerinden bilgisayara aracılığı ile hex dosyalarını mikrodenetleyicilere aktaran programlayıcılar mevcutken, artık günümüzde seri portların PC’lerden yavaş yavaş yerini tamamen USB’ye bırakması ile birlikte bu iletişim yöntemini kullanan programlayıcılarda kullanıma girmişlerdir. Microchip firmasının üretimini yaptığı PICKIT programlayıcıların yanısıra, USB iletişimini kullanan başka programlayıcılarda mevcuttur. Ben PICKIT arayüzünü sevmediğimden ve belkide ilk tanıştığım USB programlayıcı olmasından dolayı, bir Alman elektronikçi tarafından geliştirilmiş ve halen bir grup  elektronikçi tarafından geliştirilmekte olan Brenner isimli programlayıcının 8P5 versiyonunu kullanıyorum. Bugüne kadar, (yapımı aşamasında) kritik noktalara dikkat ettiğimden dolayı hiç bir sorunla karşılaşmadım.Arayüzü çok sade ve anlaşılır olan bu programlayıcıyı da şiddetle herkese tavsiye ediyorum. Programlayıcının bootloader özelliği sayesinde yeni çıkan firmwarelerini anında güncelleyebilirsiniz. ICSP özelliği sayesinde mikrodenetleyicilerinizi devreden sökmenden programlayabilirsiniz. Bu programlayıcı piyasada bulunan PIC mikrodenetleyicilerin tamamına yakınını programlayabilmektedir. Sürekli güncellenmesi sayesinde de yeni çıkan mikrodenetleyicileri de programlama yeteneğine kavuşmaktadır.

Bu programlayıcıyı çeşitli yerlerden satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Bu yazının geri kalanında kendisi bu cihazı yapmak isteyenler için püf noktalarını anlatıyor olacağım. Tabiki bu cihazı yapabilmek  için baskı devre çıkartma ve lehimleme tekniklerini biliyor olmanız gerekmektedir.

İlk olarak isterseniz gerekli olan malzemelerden başlayalım;

Brenner Malzeme Listesi
– 47uF kutuplu – 10uF kutuplu 
– 220nF kutupsuz 
– 2 adet 1nF kutupsuz 
– 2 adet 22pF kutupsuz 
– 3 adet 100nF kutupsuz 
– 10uH 
– 680uH 
– BF959 transistör (BF689)(BF199) 
– 3 adet BC338-25  (25 sınıfı) 
– 3 adet BC328-25  (25 sınıfı) 
– 3 adet BAT43 schottky diyot (BAT85) 
– 3.3V zener diyot  
– 20MHz Kristal 
– PIC18F2550  
– ZIF Soket 40 Pin 
– 2 adet 1K 
– 10 adet 10K 
– 4.7K 
– 2.2K 
– 2 adet 100K 
– 2 adet 100 Ohm 
– 330 Ohm
-75mm x 100mm bakır plaket
-USB printer kablosu.
 

Malzemelerde dikkat edilecek nokta BC serisi transistörlerin (BC328-BC338) 25 sınıfından olmalarıdır. Brennerden şikayetçi olan pek çok kişinin yaptığı en büyük hata 25 sınıfından olmayan BC serisi transistörler kullanmalarıdır. Bu da programlayıcının çalışmamasına sebep olmaktadır. BF959 transistör yerine de BF199 beya BF 689 kullanabilirsiniz. Yazının elt kısmından indirebileceğiniz baskı devreyi açabilmek için eagle’ı kurmanız gerekmektedir. Brennerin 8p5’in devre şeması ve baskı devresi aşağıda görülmektedir.

Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

 
Büyütmek için tıklayın...

Büyütmek için tıklayın…

Büyütmek için tıklayın…

Baskı devrenin tam boyutlu word belgesine yerleştirilmiş ve yazıcıdan almaya hazır hali de aşağıdaki linkte mevcuttur.  Brennerin baskı devresini çıkardıktan, deldikten ve lehimledikten sonra aşağıdaki şekilde bitmiş halini görebilirsiniz;

Büyütmek için tıklayın…

Devremiz bittikten sonra yapmamız gereken şey PIC18F2550 mikrodenetleyicisine brennerin bootloader dosyasını yüklemek olacaktır. Tabi bunu yapabilmek için elimizde bir adet başka bir programlayıcının olması şart. PIC18F2550 içerisine bootloader.hex  atıldıktan ve PIC18f2550 brenner üzerindeki yerine monte edildikten sonra brenneri bilgisayara USB kablo aracılığı ile bağlarız. USburn programını çalıştırıp options menüsü altından bootloader kısmına aşağıdaki ekrandaki gibi gelmemiz gerekmektedir..

Upload new firmware seçilerek yüklemek istediğimiz firmware’i programlayıcıya gösteririz..

Firmware yüklendikten sonra Reset butonuna basarak USburn programını yeniden başlatabiliriz.

Bu ekranı görüyor isek programlayıcımız kullanıma hazır demektir. Zif sokete programlamak istediğimiz mikrodenetleyiciyi yerleştirip PIC family altından mikrodenetleyici ailesini seçeriz. Kaç pinli ise pin sayısını seçeriz ve Identify PIC in Programmer butonuna tıklarız. PIC tanındıktan sonra ise select HEX-File as source butonu ile PIC’e yüklemek istediğimiz hex dosyasını seçip write HEX-File into PIC butonuna tıklarız. Eğer yükleme tamamlanır ise ekranda “OK” yazısı yanıp sönecektir.

USBurn programının ve Brenner firmwareinin en güncel sürümlerini buradan indirebilirsiniz.

Programlayıcı ile ilgili dosyalara buradan erişebilirsiniz.

İyi çalışmalar…

yorum
 1. Barış dedi ki:

  Hocam devreye şöyle bir baktığımda pekte profesyonel bir devreye benzemiyor, acaba entegreleri bulmak kolaymıdır? her elektronikçilerde bulunurmu?

 2. Barış dedi ki:

  cevap için teşekkürler , devreyi yapacağım.

 3. Barış dedi ki:

  saolun hocam , ama hiç pıc programlayıcı yapmamıştım böyle, bir kere yapmıştım rs-232 bağlantısı vardı, devreye koyduğum tüm entegreleri programlarken yaktım, acaba kablomdamı sorun vardı bilmiyorum ama devre kesinlikle doğruydu , bugüne kadar yapmış olduğum devrelerin hepsi ilk denememde çalıştı fakat konu pic olunca değişiyormuş demekki, pic16f877 ile lcd ekrana isim yazdıracaktım o entegrede yandı, bakalım bu sefer inşallah olur, ayrıca bu devredeki PIC18F2550 ‘ yi programlamak için ayrıca bir programlayıcım yok , inşallah birisinden hazır programlayıcı bulurum.

  • mikrodunya dedi ki:

   PIC mikrodenetleyiciler ters voltaja ve yüksek voltaja çok tolerans göstermezler. Bu yüzden bir voltaj regülatörü kullanmalısınız devrelerinizde.

 4. wLx dedi ki:

  Windows7 64’bitte çalışıyormu ?

 5. Ali dedi ki:

  Microdünya ; bu yukarıda verdiğin linkte ki paket cihaz senin yaptığın ile aynı özellikte deil mi 🙂 bir eksik veya gereksinim gerektirir mi ? Ona göre devreyi yapmak istiyorum 🙂 Yoksa boşa kürek sallamayayım 🙂 Şimdiden Tşekkürler 😉

 6. hakan sefa uzun dedi ki:

  acaba usb 2.0 kablosu kullanıldığında,programlamada hız söz konusu olur mu?,1.1 ile 2.0 arası bariz hız farklı var çünkü

 7. hakan dedi ki:

  pic 16c54 serisinide programlar mı evet ise nasıl satın alabilirim
  iyi çalışmalar

 8. fatih dedi ki:

  Devreyi yapmayı düşünüyorum iyi güzel bir çalışma olmuş ama pic tam olarak nasıl programlayacagımı anlamadım anlatırsan çok memnun olacam PIC18F2550 içerisine bootloader firmware atıldıktan diye bir yazı yazmışsın siteden indirdigim zip dosyasında ilk açtıgımda bootloader.hex diye dosya var birde son_firmware.hex pic182550 içerisine bunların hangisini atacam pek anlamadım anlatırsan hemen başlayacam yapmaya şimdiden teşekkürederim..

  • mikrodunya dedi ki:

   Yazıyı dikkatli bir şekilde okursanız ilk olarak bootloader dosyasının 18f2550 içerisine yüklenmesi gerektiğini yazmıştım. Daha sonra usburnden bootloader menüsüne gelip firmware’i göstereceksiniz mikrodenetleyiciye. Bootloader sayesinde yeni çıkan firmwareleri brenner üzerindeki 18f2550’yi sökmeden yükleyebiliyorsunuz.

   • fatih dedi ki:

    tamam çok teşekkürederim cevapladıgın için bende öyle düşünmütüm ama emin olmak için sordum yapya başlıyacam inşl. bir sorun çıkmaz bir şey daha soracam ben bunu windows 7 64 bit işletim sisteminde kullansam sorun yaratmaz sanırım dimi ?

 9. ufuk dedi ki:

  devreyi yaptım güzel çalışıyor

  • fatih dedi ki:

   devreyi kurdum herşey iyi güzel çalışıor devrenin ışıkları yanıp sönüyor ama pic taktıgımda okumuyor _??

 10. eren eriş dedi ki:

  bu 680µh 10µh dirençm, bobinmi ne bunlar ya ben bobin olarak sipariş verdimde

 11. eren eriş dedi ki:

  Use this button ONLY if u like to load new firmware into the
  Brenner8 bi hata alıyorum nedemek bu programda

 12. emre dedi ki:

  İyi günler devreyi yaptım ve programda driverını herşeyini yaptım fakat ne yaptıysam şunu çözemedim ve hep aynı hatayı verdi ne yapmalıym ?

  – Bootloader, V. 0
  ## NO Brenner8/9 detected

 13. Uğur dedi ki:

  emre arkadaşım ben devreyi hazır satın almıştım ve driver yüklerkeb buna ilişkin olarak şöyle bi çözüm öneriyordu siteler. USB bağlantı kablosunun uzunluğu arttıkça devrenin pc bağlantısında sorunlar yaşatabilir. Çoğu kişi kısa USB kablolar bulup takmışlar ve sorun çözülmüş.

 14. HGK dedi ki:

  Selamun aleykum;
  Üstad ben devreyi kurdum. bootloader_1_0.hex dosyasını da yükledim. PC ye taktığım zaman sadece kırmızı led yanıyor(R15 e bağlı led), diğeri yanmıyor(Ledin sağlamlığı kontrol edildi). Ben yinede yukarıdaki işlemleri devam ettirdim.Firmware ı yükledim.Reset yaptığımda Basics ekranı açıldı. Kalibrasyonu yaparken U-divider değerini girdiğimde “Remove PIC from testsocket and ICSP-connector!” hatasını verdi. Halbuki ZIF sokette herhangi bir PIC takılı değildi. Bu hatayı neden vermiş olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • mikrodunya dedi ki:

   O aslinda bir hata degil uyaridir. Kalibrasyon yapilirken sokette pic bulunmamalidir. Her ihtimale karsi pic takili olmasa da o uyariyi yapar programlayici.

   • HGK dedi ki:

    Anladım. Peki üstad sokete PIC taktığım zaman “## this PIC-ID 0x0000 is not in database” şeklinde bir yazıyla karşılaşıyorum. PIC i görmüyor. Identify… ya tıkladığımda kırmızı led kısık bir şekilde 1 kere yanıp sönüyor. Pici görmeme sebebi ne olabilir?

   • mikrodunya dedi ki:

    Hangi PIC’i programlamaya çalışıyorsunuz?

   • HGK dedi ki:

    Pic16f84a ve Pic16f877 ikisini de görmedi.

   • mikrodunya dedi ki:

    Yan taraftaki kutucuklardan pin sayısını ve pic ailesini seçiyor musunuz?

 15. HGK dedi ki:

  Evet seçiyorum. Bu arada ugraşırken şöyle bir durum oldu;
  Firmware ı yeniden yükleyip baştan deneyeyim dedim. Fakat Firmware yükleyip “Reset” ledikten sonra “Basics” ekranına geçmiyor. Ve led sürekli yanık kalıyor.

 16. HGK dedi ki:

  Lehimleri bir kontrol edeyim bakalım. BC238 ler 25 sınıfı fakat BC338 ler 03 sınıfından.

 17. HGK dedi ki:

  Üstadım lehimleri yeniledim. Firmware ı yüklemeyi başardım. J1 de sıkıntı varmış. O yüzden Basics ekranına geçmiyormuş. Ayrıca diğer ledde yanmaya başladı. Ama hala Picleri tanımıyor. Şimdide “code don’t fits into FLASH” şeklinde bir uyarı veriyor.

  • mikrodunya dedi ki:

   Yuklemeye calistiginiz program baska bir denetleyiciye ait buyuk ihtimal ile. Flash hatasini o yuzden verir. Picin hafizasi yetmiyor demektir o

 18. HGK dedi ki:

  Ama henüz Pic i tanıtamadım. Yani herhangi bir program yüklemeden “İdentify…” dediğimde bu uyarıyı veriyor.

 19. ömer dedi ki:

  merhaba hocam ben options bölümünden bootloader bölümüne giriyorum bu yazı çıkıyor ne yapmam gerekiyor?

  SAYGILAR…

  Warning;
  Use this button ONLY if u like to load new firmware into the
  Brenner8.

  Warnung:
  Diese Schaltfläche bitte nur benutzen wenn sie eine neue
  Firmware-Version in den Brennr8 laden wollen

 20. ömer dedi ki:

  yok hocam yapamıyorum…

 21. ömer dedi ki:

  Win 7 kullanıyorum hocam.yönetici olarak çalıştırdım options bölümünden bootloader kısmına girdim ve brenner dosyasının içinden bootloader_0_2550 dosyasın içinden de boot_0_20mhz.hex dosyasını şeçip yükledim .bu yazı çıkıyor

  — USB-DLL-Version : 00010000
  ## NO Brenner8/9 detected!

  SAYGILAR…

 22. ömer dedi ki:

  Win 7 kullanıyorum hocam.yönetici olarak çalıştırdım options bölümünden bootloader kısmına girdim ve brenner dosyasının içinden bootloader_0_2550 dosyasın içinden de boot_0_20mhz.hex dosyasını şeçip yükledim .bu yazı çıkıyor. buna bir çözüm bulabilirmiyiz

  – USB-DLL-Version : 00010000
  ## NO Brenner8/9 detected!

  SAYGILAR…

  • mikrodunya dedi ki:

   Bootloader programi yuklemeyeceksiniz tekrar. Firmvare yuklemeniz lazim. Bootloaderi ilk once baska bir programlayici ile pice yuklemeniz lazimdi.

 23. ÖZKAN dedi ki:

  Hocam merhaba. Devre ile ilgili tüm dosyaları buradan indirin linki çalışmıyor. güncelleme şansınız varmı. Teşekkürler.

 24. hüseyin yıldız dedi ki:

  Merhaba mikro dünya devremi kurdum ama bu işlerde yeni olduğum için mikro c biraz zayıf acaba 18f2550’nin proglanmasında nasıl bir program yazacağız yardımcı olurmusunuz?Programı paylaşmanız mümkün mü ? TEŞEKKÜRLER

  • mikrodunya dedi ki:

   Bootloader.hex dosyasi size lazim olan dosya. Siz bu hex dosyasini 18f2550 icerisine yukleyeceksiniz. Tabi bu is icin bir baska programlayici lazim.

 25. Mahmut ÖLÇÜLÜ dedi ki:

  Arkadaşlar devreyi BC-338-40 BC-328-40(SINIFI) kuran var mı? bir sorun çıkıyor mu? sorun çıktığı konusunda yorum gördüm. bulunduğum muhitte 25 sınıfını bulamadım. 40 ı için sorun çıkmaz dediler ama kesin bir bilgi almak istedim. ilginiz için şimdiden teşekkürler…

 26. mustafa turgut dedi ki:

  devredeki jp1 nedir oraya ne takmamız gerekiyor

 27. hidro burak dedi ki:

  arkadaşlar bu devredeki kondansatörlerin gerilim değerilerinin kaç olması gerekiyorr
  bide bu devre üzerinde bulunan pıc 18F2550 NİN HEX dosyasını başka bir programlayıcıdanmı programlayıp devreye takacaz yok sa kendi üzerinden mi programlanıyor bilgi verirseniz sevinirim herkese kolay gelsin

 28. hidro burak dedi ki:

  kusura bakmayın biraz yordum sizi
  bide hocam soket üzerinde pıc bağlantı şemasınıda yayınlarsanız çok güzel olur örneğin 8 pınli pıc in zıf soket üzerindeki konumu yada 16 pinlik pıc in konumlarını belirleyen bir şema yayınlarsanız çok güzel olur

 29. Tarık Aydın dedi ki:

  Devre dosyaları linki ölmüş güncelleye bilirmisiniz? devre çalışıyor değilmi ?

 30. mikrodunya dedi ki:

  Soru sormayı öğrendiğinizde cevap alabilirsiniz.

 31. ahmet dedi ki:

  BC serisi transistörlerin (BC328-BC338) 25 nasıl temin ederim

 32. abdullah dedi ki:

  herkese iyi çalışmalar. sn. mikrodunya, ben bu devreyi daha önce windows 7 de denedim gayet güzel çalışıyor. benim şu anki sıkıntım bilgisayarıma format atmam gerekti. brennerı tekrar kurdum ve pici takıp identify yaptığım an devre kablo bağlantısının olduğu taraftaki led yanık kalıyor. Daha önce programlamış olduğum pici bu ledin yanık kalmasına rağmen tekrar brennera takıp programlamayı denedim bu sefer pic bozuldu. bu ledin yanık kalması nedendir, yardımcı olmanızı isterim. şimdiden sağolun.

  • mikrodunya dedi ki:

   Öncelikle yönetici olarak çalıştırmıyorsanız programı yönetici olarak çalıştırın.

   Sonra options sekmesi altından kalibrasyon ayarı yapın. Bu esnada zif sokete PIC takılı olmasın.

   • abdullah dedi ki:

    sn mikrodunya, dediğiniz gibi yönetici olarak çalıştırdım, daha sonra windows uyumluluk denetimini kapattım denedim, olmadı.
    kalibrasyon ayarı için de sizin vermiş olduğunuz linkteki dosyalarda tarif edildiği şekilde calibre ettim. yaşadığım sıkıntı şu şekilde,
    brenner pici tanıdıktan sonra bağlantının yapıldığı taraftaki led yanık kalıyor. devamında da ben calibre sekmesinde sağ tarafta yer alan, Vdd off ‘a tıklayarak ledi sondürdüm ve hex dosyasını seçerek maliyeti ucuz olsun diye 12f675 programladım çalıştı.
    programlayıcıdan emin olmak için yazılımı tekrar değiştirdim ve aynı işlemleri tekrar ettim bu sefer pic bozuldu. 877 programlamak istiyordum fakat pici bozmaktan korktuğum için hiç deneme yapmadım. bu işlemler bana 2 tane 12f675in bozulma deneyimini kazandırdı. devamı için ne yapmamı tavsiye edersiniz. Allah sizden razı olsun.

   • mikrodunya dedi ki:

    Büyük ihtimalle programlayıcınızda fiziki bir hasar meydana gelmiş olmalı. Başka açıklama aklıma gelmiyor.

 33. abdullah dedi ki:

  sn mikrodunya, o zaman lehimleri tazelemek gerekiyor ve öyle yapmayı deneyim sağolun. Hocam calibrasyon sekmesinde bahsettiğim Vdd on Vdd off seçeneklerinin sağ tarafında Vdd? yer alıyor.
  on yaptığımızda +5, off yaptığımızda 0 V şeklinde kalıyor. bu seçeneklerin yer alma amacı ne olabilir. Bu bölümde hiçbir düzenleme yapmadan ? şeklinde mi kalmalı, yoksa 0 veya 5 V olarak mı ayar yapmalıyız.
  benim pici tanımlama aşamasında yanık kalan ledi sondürmek için 0 V yapmıştım. o şekilde programlamıştım.

  • mikrodunya dedi ki:

   Sizin sağ taraftaki ayarlarla oynamanıza gerek yok. Sadece auto offset adjust-gain yazan butona yıklamanız yeterli.

   • abdullah dedi ki:

    sn mikrodünya 628 ile rf uygulaması yapmaya çalışıyordum fakat tek pic üzerinde buton uygulamasında similasyonda çalışıyor, uygulamada çalışmıyor. hatam neden kaynaklı yardımcı olabilir misiniz.?
    #include “E:\e l e K t r o n i k ~dvd-1-~\elektronik\628aRF.h”
    #define b1 PIN_A0
    #define b2 PIN_A1
    #use fast_io(a)
    #use fast_io(b)
    int m;
    #int_EXT
    void EXT_isr(void) { }

    void main()
    {
    setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
    setup_timer_1(T1_DISABLED);
    setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
    setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
    setup_vref(FALSE);
    enable_interrupts(INT_EXT);
    enable_interrupts(GLOBAL);

    set_tris_a(0x03);

    while(TRUE)
    { output_a(0x00);
    for(m=0;m<4;m++){
    output_toggle(pin_a2);delay_ms(1000); // programın işleyişini görebiliyorum
    output_toggle(pin_a3);delay_ms(1000);}

    abdullah:
    if(input(b1)==1){ //? PROBLEM BURDA; b1 ve b2 butonları işlev görmüyor.
    delay_ms(239);
    // while(input(buton1));
    output_toggle(pin_a2);delay_ms(239);
    }
    else if(input(b2)==1){
    delay_ms(239);
    // while(input(buton2));
    output_toggle(pin_a3);delay_ms(239);
    }
    goto abdullah;
    }
    }
    yardımcı olursanız memnun olurum. şimdiden sağolun…

 34. abdullah dedi ki:

  similasyonda çalışıyor, uygulamada çalışmıyor.

 35. abdullah dedi ki:

  şu anda x ve y gönderme ile ilgili hiçbir kod yazmadım bunları daha sonra yazılımı geliştirerek yapacağım

 36. Mahir dedi ki:

  Merhabalar. Pic Programlama ile pic 18F4550 programlarken programlayıcının ya regülatörünü ya da transistörünü yaktım. Üzerindeki siyahlıktan hangi eleman olduğunu anlayamadım. Programlarken bilgisayar 1-2 saniye kastı ardından programlayıcı yandı. Hex dosyası da 48 kb. Programlayıcının yanma sebebi ne olabilir ? Şimdiden teşekkürler.

 37. mustafa dedi ki:

  devrenin pdf çıktısı yerine şu word dosyasında ki çıktıyı mı kullanıyoruz?

 38. mustafa dedi ki:

  ben konuyu tam anlamadığım için yanlış da olsa soru sorarak aydınlanmak istedim. devrede değişiklik yapmak deyince siz bende ares üzerinden sandım. kusuruma bakmayın. kolay gelsin.

 39. sahin dedi ki:

  D1 bat43’ün altında ki jp1 isimli malzeme nedir? malzeme listesinde yok. ona gerek yok mu?

 40. mustafa dedi ki:

  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Şuan sorunsuz çalışıyor. Hayırlı çalışmalar….

 41. s.a hocam merhabalar . bende devre çalışıyordu fakat pic 12f1840 taktım . tanıdı ama sonra direk error code:997 hatası verdi.sağ tarafta da codeprotected yazdı. bu pici yeni aldım. içinde kod olması mümkün mü_? bunu neden yapar. hatadan sonra yazma okuma ya da remove CP işlemlerine tıklıyorum hepisnde aynı hatayı veriyor.

 42. Turgut Türkkani dedi ki:

  sızın verdıgız devre uygun 50 tane siteye girdım bulamadım sızın sıtede buldun elınıze saglık hocam

 43. elektrobotik dedi ki:

  Merhabalar hocam, ben pıc12f629 programlıcam ama select pıc seçeeneğinden 12f629 ı bulamıyorum. hocam kısacası 12f629 ı bu programlayıcıda programlayabilirmiyim? teşekkürler hocam

 44. […] PIC içerisine yazdırılabilmesi için bir elektronik donanıma ihtiyaç vardır. Bu donanım PIC programlayıcı olarak […]

 45. eren dedi ki:

  hocam merhabalar;
  devreyi bilgisayara bağladığım zaman devrenin usb giriş yerinden duman geliyor, kısa devre kontrolü yaptım ama göremedim, acaba sorun nerede olabilir.

 46. sukru dedi ki:

  merhaba 40 pins pıc i programlamamasının ve voltaj gırafıgının pıc taktıgında calibrasyon girafiginde 28/40 pıns icin olan kırmızı gırafigin yesil bolgenin altında 7 v civarında olmasının nedeni nedir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s