SMS ile Cihaz Kontrolü.

Yayınlandı: 29 Aralık 2013 / Projeler
Etiketler:, , , , , , ,

Geçtiğimiz yıl bir çok  smsüniversite öğrencisinin proje ödevlerine yardımcı  olduğum için blogla fazla ilgilenemedim. Şu sıralar biraz fırsat bulmuşken birşeyler karalayım dedim. Bir üniversite öğrencisi arkadaşa yardımcı  olmak için, sms ile 8 adet ledi ve bir adet röleyi kontrol eden bir sistem tasarlamıştım. Sistemde bir gsm modül kullanmak yerine artık çoğu kişinin cebinde bulunan android işletim sistemine sahip bir cep telefonu kullandık. Arzu edilirse aynı sistem herhangi bir sms alışverişi yapabilen GSM modül kullanılarak ta tasarlanabilir.  Sistemi basit olarak anlatacak olursam; android işletim sistemine sahip bir cep telefonu (bluetooth donanımına sahip olması gerekli), bluetooth modül ve üzerinde ledler, röle ve bir mikrodenetleyici barındıran bir devre. Sistemimizde donanım olarak fazla bir eleman bulunmamakta. Çünkü işin büyük çoğunluğu yazılımda bitiyor. Android cep telefonu üzerinde çalışan , tarafımdan tasarlanmış bir uygulama sayesinde sadece bizim belirlediğimiz bir numaradan, belirlediğimiz formatta gelecek smsler  değerlendiriliyor ve bu değerlendirmenin sonucu bluetooth vasıtası ile alıcı devreye aktarılıyor. Bu sonuca göre devre üzerinde bulunan mikrodenetleyici hangi ledin yanıp hangisinin söneceğini ve rölenin çekip çekmeyeceğini belirliyor.  Şimdi dilerseniz android uygulaması ve sistemin genel çalışması hakkında biraz bilgi edinelim.

Android Uygulamasının açıklaması:

Adsız

“1” ile gösterilen alana mesajların kabul edileceği telefon numarası girilir. Mesajı gönderecek telefonun akıllı telefon olmasına gerek yoktur. Telefon numarası başında ‘0’ olmadan girilir. Bu uygulama sadece 1 adet telefondan atılan mesajları kabul edecek şekilde tasarlanmıştır. Gönderilecek mesaj uzunluğu 31 karakter olmalıdır. Örneğin : “L1A L2K L3A L4K L5A L6K L7A L8K” şeklinde atılacak bir mesaj devre üzerindeki  1 Ledi aktif, 2. Ledi pasif, 3. Ledi aktif…. duruma getirir. Dikkat edilirse her led bilgisinden sonra bir adet boşul bırakılmıştır. Son led bilgisinden sonra boşluk bırakılmaz.

“2” ile gösterilen butona tıklanarak mesaj beklenen numara hafızaya alınır ve onaylanır. Programdan çıkılsa bile numara hafızada saklanır.  Başka bir numara girmek için aynı buton yerinde beliren “Tel. No sil.” İsimli butona tıklamamız gerekir.

“3”  ile gösterilen butona tıklandığında telefonumuzun bluetooth’u açık ise eşleştirilen bluetooth cihazların listesi ekranda belirir. İstenilen cihaz bu listeden seçilir ve bağlanılır.

Bu uygulamanın çalışması için , uygulama kapatılmamalıdır. Telefon ekranı zaman aşımından dolayı kapansa bile uygulamadan çıkılmadığı müddetçe çalışmaya devam eder. Uygulamadan çıkılırsa gelen mesajlar bluetooth modül barındıran devreye iletilmeyecektir. Devre üzerindeki ”Led8” yerine bir adet röle konulmuştur. Bu röleye 220v ile çalışan cihazlar bağlanılabilir. (Kombi, Tv, Çamaşır makinası vs.)

Adsız

Resmi büyük görmek için tıklayın…

Yukarıdaki  resimde Android uygulamasının ekran görünümünün tasarlandığı kısım görülmektedir. Uygulamadaki butonların sayısı yerleri, her türlü özelliği burada belirlenmektedir.

Devre şeması :

Adsız

Resmi büyük görmek için tıklayın…

Devrede PIC18F2550 gibi göreceli olarak pahalı bir mikrodenetleyici kullanmamın sebebi o anda elimde fazlaca bulunduğundandı. Daha ucuz ve basit mikrodenetleyiciler de bu proje için rahatlıkla kullanılabilir.

Saygılar.

yorum
 1. UTKU KAYA dedi ki:

  HOCAM ELLERİNİZE SAĞLIK BÖYLE PROGRAMLAMYI ÖĞRENMEK İSATİYORUM AMA AMA NASIL VE NERESİNDEN BAŞLAYACAĞIMI BİLEMEDİĞİMDEN ELİMDEN BİRŞEY GELMİYOR
  SAYGILARIMI SUNARIM

  • mikrodunya dedi ki:

   Bir kitap satın alıp başlayabilirsiniz. Veya benim burada yaptığım anlatımlardan da yararlanabilirsiniz. Mesela Not1’den başlayın…

 2. onur oğuz dedi ki:

  hocam pic programına nasıl ulaşabiliriz ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s