Roboçankaya’da 2015 yılında da sonuç değişmedi.

Yayınlandı: 19 Mayıs 2015 / Serbest Yazılar
Etiketler:, , , , , , , , ,

Image2  ÇAnkaya Üniversitesi tarafından düzenlenen RoboÇankaya 2015 robot yarışmasında da sonuç yine değişmedi.  Çizgi izleyen kategorisinde  pek çok üniversite ve lise arasından 1.’lik, 2.’lik, 3.’lük  dereceleri yine bütün tasarımları bana ait olan robotlar tarafından kazanıldı. Ayrıca bu yıl diğer yıllardan farklı olarak  yarışmaya 2 gün kala”serbest” kategorisinde de katılmaya karar verdim. Bu kategoride konuşma ve görme yeteneğini kaybetmemiş engelli  insanlar için ses komutlarıyla hareket eden  bir tekerlekli sandalye fikrini hayata geçirdik. Bu projede daha önce John B. isimli bir İngiliz elektronikçisinin bana hediye ettiği mikroelektronika tasarımı olan “Speak Up click”  isimli kartı kullanmaya karar verdim.  Bu kart daha önceden içerisine yüklenen ses komutlarını algılayıp bu komutlara göre çıkış üretme yeteneğine sahip.

Adsız

İşin zor kısmını bu karta yaptırdıktan sonra, geriye kalan rf haberleşme kısımlarını PIC mikrodenetleyicilere yaptırdık. RF üzerinden tekerlekli sandalyeye iletilen komutlar PIC mcu aracılığı ile motor sürücüye aktarılıyor, böylece tekerlekli sandalyemiz, “ileri”, “geri”, “dur”, “sağ”, “sol” gibi komutlara göre hareket ediyor. Tabiki daha da geliştirilip ürün haline getirilebilir bir proje. Engelliler için yapmış olduğumuz ve  daha önceden başka yerlerde ödül alan başka projelerimiz de mevcut.  Sağlık engeli bulunan insanlara yönelik çalışmalar yapmak daha iyi hissetmemi sağlıyor.  Konuya dönecek olursak; tasarlamış olduğumuz bu proje de Çankaya Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan juri tarafından 3.lük ödülüne layık görüldü. 2 günde ortaya çıkan bu tarz bir proje için çok bile diye düşünüyorum ve buradan bir kez daha değerli hocalarımıza saygılar sunuyorum.

Aşağıda çizgi izleyen kategorisinde 1. olan robotumuzun eleme turu videosunu izleyebilirsiniz. Eleme turunda işi sağlama almak için robotları yavaş hızda çalıştırdık.

Buradan  mikroelektronika’nın “speak up click” isimli kartıyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

May the force be with you…

yorum
  1. Mehmet Y dedi ki:

    Tebrik ederim..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s