BBC Micro:Bit

Yayınlandı: 24 Mart 2016 / Serbest Yazılar
Etiketler:, , ,

logoDünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan, sanayi devriminin başladığı ve dünyaya yayıldığı, son yüzyıllarda teknolojik atılımların beşiği haline gelmiş olan İngiltere gelecekte de bu ünvanlarını korumak amacıyla yeni bir yatırım yapıyor.

BBC’nin öncülük ettiği micro:bit organizasyonu, yaşamakta olduğumuz bilişim çağında geri kalmamak adına İngiltere’nin genç nesillerini  hazırlamaya yönelik  bir proje aslında.  Bu proje kapsamında 7 yaşına gelmiş olan her İngiliz çocuğa micro:bit ismindeki mikrobilgisayarlar dağıtılacak.

Adsız

Bu mikrobilgisayarların çocuklar tarafından programlanabilmesi için herşey düşünülmüş. İnternet üzerinden basit derleyiciler ve arayüzler sayesinde çocukların algoritma becerilerini geliştirmeleri amaçlanmış. Microsoft TouchDevelop IDE, Microsoft Blocks, CodeKingdoms Javascript ve MicroPython kullanılarak programlanabilen kit çocuklara kodlama öğretmek için özenle hazırlanmış. Ayrıca mbed desteği de var. Kodlama derslerinin müfredata ekleneceği söylenen ülkemize umarım örnek olur bu proje.

Micro:bit özelliklerine gelecek olursak, üzerinde 32 bit Cortex-M0 Bluetooth Low Energy içeren bir mikrodenetleyici bulunmakta. Kart üzerinde 25 adet led ile oluşturulmuş dot-matrix display, accelerometer, pusula , iki adet buton ve 3 adet analog/dijital pin bulunmakta.

rxubgeldMicro:Bit’in alt tarafında bulunan ara pinler vasıtasıyla kamera gibi harici donanımlar da kite bağlanabilecek. Kit üzerinde bulunan microUSB port vasıtasıyla program ve firmware yüklenebilecek. Kiti çalıştırmak için üzerinde 3V dc uygulanabilecek bir bağlantı konnektörü mevcut.

600xNxpin_mapping_0.6.png.pagespeed.ic.NlEPaMNpEG

Bu projeye BBC’nin yanısıra Microsoft, Samsung, Barclays, NXP, ARM, Cisco gibi firmalar da destek oluyorlar.

Projenin resmi sayfasına buradan ulaşıp kodlama yapmaya başlayabilirsiniz.

yorum
  1. ersin dedi ki:

    paylaşım için teşekkürler.

  2. alidurmus dedi ki:

    Reblogged this on Alidurmus.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s