LED Ampul İncelemesi

Yayınlandı: 18 Eylül 2016 / İncelemeler
Etiketler:, , , , , , ,

adsiz Fosil yakıtların sonlarının yaklaşması ile birlikte insanlığı iyice saran enerjisiz kalma korkusu ve enerji edinme maliyetlerinin artması , enerji tasarrufu kavramını son yıllarda daha sık duymamıza sebep oldu.  Enerji tasarruflu ürünlerin kullanılmasının teşvik edilmesi amacıyla devletler türlü önlemler almaya başladılar. Bunlardan belki de en bilineni AB ülkelerinde uygulanan akkor flamanlı ampul üretim ve satış yasağı.  Akkor flamanlı ampullerin yerini tasarruflu ampul diye bilinen ve gerçekten de uzun kullanımda tasarruf sağlayan spiral cam borulu floresan ampuller almıştır. Bu tasarruflu floresan ampullerin en önemli dezavantajı ise sürekli açıp kapamada enerji tasarrufundan ziyade daha fazla enerji harcamasına sebep olmasıdır. Çünkü bu ampullerin ilk ateşleme enerjisi yaklaşık 1 saatte harcadığı enerjiye eşittir.  Bu sebeple ışığın sık açılıp kapatıldığı yerlerde bu tür ampullerin kullanılması enerji tasarrufu sağlamaz.  Günümüzde led teknolojilerinin olgunlaşmasıyla birlikte artık yeterli miktarda ışık üretebilen çok küçük boyutta ledlerin üretilmesiyle, aydınlatmada ledlerin geniş yer bulmaya başladığı görülmektedir.  Led ampullerin fiyatlarının da giderek ucuzlaması artık herkesin evinde etkin bir enerji tasarrufu sağlamasına imkan vermektedir.

Geçtiğimiz günlerde bir markette karşıma çıkan üst üste yığılmış ve gayet uygun fiyatlı led ampulleri (2.95 TL) görünce ister istemez bir ikitane  alıp tecrübe etmeye karar verdim.  Eve gelip parlaklığına baktığımda da yeterli olduğunu gördüm. Kutu üzerinde yazan değerlere baktığımda 7w led ampülün  420 lümen ışık verdiği yazıyordu. Tabi bu değerlerin gerçek olup olmadığını anlamak amacıyla internette kısa bir araştırma yaptım. Karşıma çoğu yerde aşağıdaki gibi bir tablo çıktı.

lumens-chart-by-sharon-vaknin

Bu tabloya dikkat edersek ortadaki kısmın akkor flamanlı bir lambaya , sağ taraftaki kısmın led lambaya karşılık geldiğini ve en sol taraftaki lümen değerlerinin  elde edilebilmesi için lamba türlerine göre harcanması gereken güçlerin yazdığını görebiliriz.  Benim satın aldığım 7w değerindeki led ampulün 450 lümen değerinde olması ve 40w değerinde bir akkor flamanlı ampule tekabül etmesi gerekiyor.  Bu durumda yaklaşık 6 kat civarında bir enerji tasarrufu söz konusu. Bu da bütün ampuller değiştirildiğinde uzun vadede ciddi bir enerji ve maddi tasarruf anlamına geliyor.

Aşağıdaki fotoğrafta satın aldığım led ampulü görebilirsiniz. E27 tipinde duya sahip olan bu ampul 7W gücünde ve 420 lümen sağlayabiliyor.

20160917_101614

20160917_101137

20160917_101151

Fotoğraflarda ayrıca lamba içerisindeki pcb’nin üstten ve alttan görüntüleri de bulunuyor.

Ampulün pcb’sinden görülebileceği gibi  16 adet smd led ayfınlatmanın temel parçaları. Bu ledler 5630 tipinde. Yani 5.6mm*3mm boyutlarında , 2.8-3.4 V aralığında çalışma voltajına , 150mA çalışma akımına (~0.45W) ve 45-50 lümen değerlerine sahip.   Devreye ufak bit tersine mühendislik yaptığımızda  aşağıdaki şemaya ulaşıyoruz.

Resmi büyük görmek için üzerine tıklayın…

Devrede 1.2uF 400V değerindeki kondansatörün kapasitif reaktansından yararlanılarak devre akımı sınırlandırılmış veşebeke voltajının led voltajlarından arta kalan kısmı kondansatör üzerinde konumlandırılmış. Ayrıca Bu kondansatöre paralel bağlı direncin görevi lamba kapatıldığında kondansatör üzerinde depolanmış olan enerjinin harcanmasıdır. Bu tarz düşük akım çeken devreler trafo gerektirmeden kondansatörlerle verimli bir şekilde voltaj düşümü sağlanarak çalıştırılabilir.  Bu konuda microchip firmasının yayınladığı bir uygulama notu bulunmakta. Bu nota buradan ulaşabilirsiniz. Devre görüldüğü gibi çok basit. Tabi bu durum deneyimsiz kişilerin bu ampulü yapmaya çalışıp 220V şebeke gerilimi ile haşır neşir olmasına izin vermiyor. Gerekli güvenlik önlemleri alınmadan bu tarz şebeke gerilimi içeren devreler kurmak hayati risk taşır.

İyi çalışmalar.

yorum
  1. pwm.c dedi ki:

    hocam, bu LED ampullerin flamanlı olanları var. görüntüsünü eski akkor ampullere benziyor. lambanın duy kısmının içinde ise elektronik bir sürücü devre mevcut. bunlardan birini söktüm. PT6913A numaralı bir akım regülatörü kullanmışlar.
    verimliliği ise gayet başarılı. 4w harcayıp 400lümen ışık veriyor. fiyatları biraz pahalı ama enerji tasarruflu ve uzun ömürlü oluşu kullanmaya değer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s