DRV8825 Step Motor Sürücü

Yayınlandı: 15 Aralık 2016 / İncelemeler
Etiketler:, , , , ,

sku_366006_1Step motorları sürmek zor olmasada hassas işlerde kullanılacakları zaman biraz daha  komplike sürme metodlarına ihtiyaç duyulabilmektedir. Örneğin bir 3D yazıcı uygulamasında step motorun adımları ne kadar küçültülürse o kadar hassas ve pürüssüz yüzeylere sahip baskılar alınabilir. DRV8825 mikroadım yöntemiyle elimizdeki step motorun adımını 32 parçaya bölerek daha hassas açılarla adımlama yapabilmemizi sağlamaktadır. Örnek olarak elimizde 7.5 derecelik bir step motor olduğunu varsayalım. Biz drv8825’i 1/32 microstepping moduna aldığımızda 7,5/32=0,234375 derecelik adımlara kavuşmuş oluruz. Motorumuz normalde 48 adımda bir tam tur atacakken 1/32 mikroadım seçimini uyguladığımızda 1536 adımda bir tam tur tamamlamış olacaktır. Buradan da görülebildiği üzere drv8825 step motor sürücüsü bizim için işleri oldukça kolaylaştırmaktadır.

Aşağıda DRV8825 sürücüsünü çalıştırabilmek için gerekli minimum devre şeması görülmektedir.

Resmi büyütmek için tıklayın.

DRV8825 kendi içerisinde dahili bir 3.3V regülatör bulundurmaktadır. Bu regülatörden entegrenin V3P3OUT isimli pininden 3.3V referans çıkışı alınabilmektedir.  Entegre 8.2V – 45V aralığındaki motor beslemeleriyle çalışmaktadır.  Motor beslemesinden başka bir beslemeye ihtiyaç duymaz.  Entegrenin diğer bir özelliği ise akım sınırlama olanağına sahip olmasıdır.  Step motorun iki farklı sargısına ait akımlar ayrı ayrı sınırlanabilmektedir. Bu akım ayarı AVREF ve BVREF uçlarındaki voltajlarla sağlanır. Bu işlem yapılırken aşağıdaki formül kullanılmaktadır.

I=Vref/(5 x RSense)

Benim kullandığım DRV8825 kartı üzerinde Rsense dirençleri 0.1 ohm olarak ayarlanmıştı. Bu durumda sargı üzerinden geçebilecek maksimum akım Vref/5 x 0.1 işleminin sonucundan 2xVref olarak bulunur. Yani eğer bir sargıdan 1A akım geçmesini istersem Vref gerilimini 0.5V olarak ayarlamam gerekecektir.  Bu arada DRV8825 sürücüsünün verebileceği maksimum akım sargı başına 2,5A ‘dir.

Aşğıdaki videoda, piyasada sıkça bulunan DRV8825 modülünün Vref değerinin ayarlanması detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Çinden satın almış olduğum DRV8825 kart üzerine lehimlenmiş haşde satılan bir modül ve pololu firmasının üretmiş olduğu kartın bir replikası. Aşağıda bu modülün uçları ve nasıl bir bağlantıyla kullanılabileceğini gösteren bir diyagram mevcut.

0j4232-600

M0,M1 ve M2 uçları kullanılarak sürücünün adım hassasiyeti ayarlanmaktadır. Aşağıdaki tabloda seçilen değerlere göre sürücünün kullanacağı adımlama modu görülmektedir.

adsizSürücünün kullanımı oldukça basittir. Step ucundan uyguladığımız kare dalga sinyalin her yükselen kenarında motorumuz seçilen adım hassasiyetinde bir adım atmaktadır.  DIR ucu ise motorun döneceği yönü belirlemektedir. DIR ucuna 1 uygularsak motor bir yöne, 0 uygularsak aksi yöne dönmektedir.

Aşağıda yaptığım uygulamaya ait videoyu görebilirsiniz. Burada motor her defasında attığı adım sayısını yarıya indirerek dönmektedir.

İyi çalışmalar.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s