NodeMCU: Firebase Üzerinden Bulut Tabanlı Uygulama

Yayınlandı: 31 Ağustos 2017 / Projeler
Etiketler:, , , , , ,

Firebase, Google firmasına ait olan bulut tabanlı  online bir veritabanı olarak kısaca adlandırılabilir. Günümüzde sıklıkla kulanılan “bulut” sistemleri için de bir altyapıdır aynı zamanda. Sağlamış olduğu SDK’lar  aracılığı ile android, ios ve web tabanlı sistemlere kolayca entegre edilebilmektedir. Belli sınırlar içindeki kullanımlarda ücretsizdir.

IOT kavramının altı doldurulurken en çok kullanılan terim  “bulut” terimidir. Bulut sistemlerinde veriler sistemimizin herhangi bir fiziksel parçasında depolanmaz, internet ortamında saklanırlar. Bu sayede veriler istenildiği anda istenilen noktadan ulaşılabilir , istenilen yerden değiştirilebilir durumdadır. Böylece gerçek manada, aralarındaki mesafeye bakılmaksızın bir nesneler ağı oluşturma imkanımız olur.

Firebase gibi pekçok  online veritabanı bulunmaktadır.

Nodemcu ile önceki örneklerden farklı olarak bir webserver oluşturmak yerine bu kez bulut sistemine bağlı bir client oluşturarak kontrol sağladık. Bu sistemin avantajı daha önce de söylediğim gibi verilerin başka cihazlar tarafından da kolaycas ulaşılabilir olması ve veri depolama işleminin bulut ortamında yapılması sağlanarak mikrodenetleyici etrafında veri depolama yükünün üzerimizden kalkmasıdır. Ayrıca sabit IP ihtiyacı ortadan kalkmış durumdadır. Bu sayede cihazlarımız herhangi bir internet sağlayan ağa  bağlanıp IP bağımsız olarak birbirleriyle iletişim kurmaya başlayabilirler.

Benim burada göstereceğim uygulamada firebase kullanmamın sebebi, basitliği, ücretsiz olması, google gibi sağlam bir firmaya ait olması ve bir arkadaşın örnek istemesiydi. Uygulamada nodemcu’yu kullandım ve D0 pinine pull-up bağlı olan ledi yakıp söndürdüm. Ayrıca LM35 sensöründen sıcaklık bilgisini ölçüp database’e gönderdim. Ayrıca bir android uygulaması geliştirerek buradan firebase üzerindeki verileri değiştirip, görüntüledim.  Nodemcu üzerinde D0 pinine bağlı bulunan led pull-up bağlı olduğundan , D0 pinine “1” gönderdiğimde led sönüyor, “0” gönderdiğimde ise yanıyor. Videonun sonunda LM35 sıcaklık sensörüne parmağımla dokunarak sıcaklığın değişmesini sağladım.  Sizleri  uygulama videosu ile başbaşa bırakıyorum.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

 

yorum
  1. Onur dedi ki:

    Nasıl yaptığınız ile ilgili ders nitelikli anlatımları bıraktınız sanırım.

  2. Mesut dedi ki:

    Merhaba nasıl yaptığınızı anlatamadığımız sürece hiç kimseye faydası olmaz nasıl yaptığınızı anlarsınız bir çok kişi faydalanır bilginin sizde olması bizlere faydasi yok bizler yine yabancı sitelerden bilgi almaya çalışacağız sonucta bizde ogrenecegiz herkez ogrenecek size kolay gelsin basarilar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s