Uzaktan Kumandalı Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı Projesi.

Yayınlandı: 26 Kasım 2017 / Projeler
Etiketler:, , , ,

Okullardaki bayrak törenlerinde İstiklâl Marşı’nın okunmasında  senkron tutturamama gibi bir takım zorluklar meydana gelebilmektedir.  Bu sebeple ortaya çıkan bir ihtiyacı giderebilmek adına uzaktan kumanda ile kolayca kontrol edilebilen ve  herhangi bir  ses amplifikatörüne doğrudan bağlanabilecek bir sistem tasarlamaya karar verdim.  Tasarladığım sistemin blok şeması aşağıda görülebilir.

FAT32 olarak biçimlendirilmiş olan MicroSD kart içerisine önceden 32KHZ 16 bit mono wav formatında kaydedilmiş olan dosyalar, STM32F103c8 mikrodenetleyicisi ile okunmaktadır. Bu okuma işlemi her seferinde 2048 byte olacak şekilde yapılır ve okunan veriler bir tampona kaydedilir. Bu tampondaki veriler ise , ses dosyasının örnekleme frekansıyla aynı hızda ayarlanmış bir timer kesmesi ile alınıp işlenerek pwm birimine aktarılarak filtrelenip çıkışa aktarılır. MicroSD hafıza kartı içerisinde hem İstiklâl Marşı hem de 1 dakikalık Saygı Duruşu bulunmaktadır. Bunlar kablosuz bir kumanda aracılığı ile kontrol edilmektedir. 4 butonlu bir vericiden gelen sinyaller hangi müziğin çalacağını veya durdurulacağını belirlemektedir.  Uygulamanın videosu ve kutulanmış hâli aşağıda görülebilir;

İyi çalışmalar.

yorum
  1. Bünyamin ÖZdemir dedi ki:

    hocam elinize sağlık güzel br proje olmuş. bende okulum için yapmak isterim.. Projeye ait devre şemasını ve döküman paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s